Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Paz 22°C
Pts 22°C
Sal 25°C
Çar 22°C

Neden Kredi Kartından Avans Çekemiyorum, Çözümü Var mı?

Neden Kredi Kartından Avans Çekemiyorum, Çözümü Var mı?
Aralık 14, 2023 5:43 am
7.187

Kartlarımızdan ödeme ve harcama yapıldığı kadar kredi kartımızdan nakit para çekme imkanımızda bulunuyor. Öyle ki tüketicinin ihtiyaç duyduğu bir anda para arzını kredi kartı nakit avans hizmetinden faydalanarak kullanabilir. Zaman içerisinde kartınıza ait borçlarınızı ödemediğiniz, ödemelerini aksattığınız durumlarda doğal olarak banka BDDK yasaları gereği kartınızın avans özelliğini kapatabiliyor.

Nakit Avans Çekme Nedir?

Kredi kartı avans hizmeti tüketici kredisine oranla daha yüksek faizle anında nakit çekme hizmetidir. Bu hizmet sayesinde anlık ihtiyacınızı karşılarsınız. Fakat para çekmek için gittiğiniz bankamatikte avans çekimi yapamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ilk yapmanız gereken bankanız ile iletişime geçmek olsa da; tüketiciler neden avans çekemiyorum sorusunu soruyor.

BDDK Kuralları Nakit Çekime Engel Olabilir

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu  (BDDK) tedbir amaçlı olarak bir takım önlemler alma yoluna gider. Bunlardan birisi de avans çekimleri içindir. Cari yıl içerisinde kişi 3 kez ve daha üzere asgari ödeme tutarını ödemekte gecikmesi durumunda, geç ödenmesi durumunda kredi kartının avans özelliğinin kapatılmasını istiyor. Bu duruma doğal olarak bankaların uyması sonrasında sizinde nakit avans çekme hizmetinizin önüne geçilmiş oluyor.

Kart Ödeme Tarihi ve Bilgilerinizi Kontrol Edin

Bankaya olan borcunuza ait son ödeme tarihi geçen kredi kartınızın bilgileri sizlere SMS yoluyla gönderilmektedir. Bunu hemen hemen tüm bankalar yapar. Bu bilgiler dahilinde nakit avans çekme hizmetinizin kapatılmaması için ödeme yapmanız gerektiği de yazar. Bu mesaj sonrası siz halen ödemekten imtina ediyorsanız, geciktiriyorsanız bankada doğal olarak bu hizmeti size kapatacaktır. Sizler kredi notu gibi avans hizmetinden de yoksun olmamak için asgari tutarınızı ödemeniz gerekir. Hatta belli süreler içinde kartın tüm borcunun da ödenmesi gerekebilir. Siz yıl içinde hiç geciktirmediniz. Ancak cari ay içerisinde son ödeme tarihi geçmesine rağmen borcunuzu ödemediniz. Bu durumda da kartınız nakit çekim ve ödemelerde dahil tüm işlemlere kapatılır.

Kredi Kartı Son Kullanım Tarihine Bakın

Kartınızdan avans çekememe nedenlerinden birisi de kartınızın kullanım miadının dolması olabilir. Bir çok kişi kartın kullanım süresine bakmaz. Aslında süresi dolan kartın yerine banka direk yeni kartını kişinin adresine gönderir. Bu durumdan ve tüm hareketlerden kişiye SMS ile bilgilendirme gelir. Ancak kişi tüm bunlara rağmen atlarsa, son kullanım tarihi dolan karttan nakit avans çekemezsiniz ve ödeme de yapamazsınız.

Kredi Kartından Nakit Avans Nasıl Çekiliyor?

Bu hizmeti daha önce hiç kullanmamış olabilirsiniz. İhtiyaç olması halinde nasıl çekileceğini sorarsanız burada avans hizmeti belli limitler dahilinde yapılır. Yani kart limitinizin hepsini çekmeniz mümkün değildir. Burada size verilen limitler de aynı zamanda sizin kredi notunuzu bağlı olarak belirlendiği için öneminin üzerinde durulması gereken hususlardan birisi de bankalarla aranızı yüksek puanlarla tutmaktır.

Kredi Kartı Avans Faizi Ne Kadar?

Sizin çekeceğiniz avans tutarı ve vadesine göre değişiklik gösterir. Fakat bankacılık sektöründe en yüksek uygulanan faiz tutarı bu hizmet için hesaplanır. Bu nedenle tüketiciler buradan para çekme işlemini en son çare olarak değerlendirir. Fakat hangi banka ve kartını kullanıyorsanız bunu internet üzerinden hesaplama olanağınızda vardır. Örneğin Akbank Avans hesaplama sayfası sizlere bu konuda yardımcı olabilir.  Örnek verecek olursak 1000 TL için 25 günlük avansınız karşılığı 1.023 TL ödersiniz. Burada faiz tutarı 12,50 TL iken işlem için yapacağınız ödeme tutarı da 10,50 TL olarak hesaplanıyor.

Nakit avans çekimi bankamatik, internet bankacılığı, banka şubesinden olduğu kadar SMS yoluyla da talep edilebiliyor. Yine Akbank üzerinden örnek verecek olursak bu başvuruyu yapabilmeniz için NA yazıp kartınızın son 6 hanesini yazıyorsunuz, talep ettiğiniz avans tutarını yazıyorsunuz ve 5990 a mesaj gönderiyorsunuz. Nakit avans olarak çekebileceğiniz tutarı 444 25 25 numaralı hattan dan öğrenebiliyorsunuz.

Nakit Avans Kapatılmasının Nedenleri

Bankalar sizlere farklı bir tutum içerisinde avans hizmetinizi kapatma yoluna gidebilir. Ancak genel olarak bakıldığında kartınızın avans çekme hizmetinin  kapatılmasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Yıl içerisinde 3 kez ve daha fazla asgari tutarını son ödene tarihinden sonra ödemek
  • Kartınızın borcunu sürekli olarak asgari tutar ile ödeme yapma yoluna gitmek
  • Kartınızın son kullanma tarihinin dolması
  • Kredi Kartınızın nakit avans limitinizin aşılması

Tüm Bankalarda Aynı Sebepten Kapatılıyor

Kredi kartı avans kapatılması durumunu bankalar nezdinde değerlendirmek yanlış olur. Çünkü hangi bankaya giderseniz gidin kredi kartından muhtemel çekeceğiniz avans faiz oranı aynıdır. Bu oranı BDDK belirler. Aynı zamanda avans çekmek için diğer hususlarda BDDK kuralları gereğidir ve her bankaya ayrı bir mevzuat söz konusu değildir. Bu nedenle sizler hangi bankanın hangi kart markasını kullanıyorsanız kullanın aynı nedenlerden dolayı kartınız nakit avans çekimine kapatılmaktadır.

Kredi Kartından Nakit Çekebilmenin Çözümü

Kartınıza uygulanan limitler dahilinde nakit avans çekimi söz konusudur. Bu tutarı aşmanız halinde yeniden avans çekmeniz mümkün olmayacağından borcun kapatılması gerekir. Kapatmış olduğunuz borç miktarına göre de yeniden avans çekme imkanı olur. Bunun dışında kartınızın son ödeme tarihlerini aşmadan takip etmelisiniz. En azından asgari tutarı ödemeniz gerekir. Bu tutarı ödemekte cari yılla sınırlı olarak üç kez gecikme yaşamanız halinde kapatıldığından mutlaka son ödeme tarihini geçirmeden borcunuzu ödemelisiniz. Kart ve diğer banka borçlarında kredi notu da önem arz ettiği için mutlaka kredi notunuzu yüksek seviyelerde tutacak işlemler yapılmalıdır. Diğer kredi borçlarınızın da ödemesinin gecikmesi bu nota doğrudan etki edecektir.

Sürekli Asgari Tutarı Ödemekten Kaçının

Kredi kartınızın borcunu sürekli asgari tutarları ödeyerek yapıyor olabilirsiniz. Bu durum kartınızın kullanıma kapatılmasının önüne geçse de nakit avans çekimlerine engel olabiliyor. Bu nedenle kart borcunuzun tamamını ödeyemiyor olsanız bile mutlaka asgari tutardan fazlasını ödemeye gayret gösterin. Sonuçta sizin borcunuz ve mutlaka sizler ödeyeceğiniz için daha fazlasını ödeyin. Nitekim daha az faiz ödemesi yapmış olacaksınız.

Son Kullanma Tarihine Dikkat

Kredi kartınızın kullanım miadı dolmak üzere olabilir. Online alışveriş ödemelerinde bunu aşmanız mümkün değil. Bu nedenle kartınızın süresi dolmuş olabileceğinden bankanızdan yeni kartınızı talep edebilirsiniz. Doğal olarak bankalar sizlere yeni kart gönderimi yapacaktır. Hatta gönderilmişte olabilir ancak türlü sebepler ile kartınız size teslime edilmemiş olabilir. Bu nedenle kullanıcı olarak takip edilmelidir.

Nakit Avans Hizmeti Ne Zaman Aktif Olur?

Öncelikli olarak borcun ödenmesi ile bu hizmetiniz aktif olur. Fakat borcun tamamen kapatılması da önem arz edebilir. Limitiniz doluysa burada ne kadar ödeme yaparsanız o kadar avans limitiniz açılmış olur ve hemen çekme imkanınız olabilir. Tüm bu şartlar dahilinde siz borcunuzu ödemişseniz  limitiniz varsa ve halen çekim yapamıyorsanız yine muhatabınız bankalardır. Mutlaka iletişime geçilmesi gerekecektir.

Kısaca değinilecek olursa kredi kartı borcu ve ödeme zamanları avans çekimine doğrudan etki eder. Cari yıl ile sınırlı olarak yıl içinde üç kez son ödeme tarihini aşmanız sizin nakit avans hizmetinizin durdurulması anlamına gelir. Ocak ay’ı itibariyle bu cari yıl yenilendiği için avans hizmeti doğrudan açık olur. Ancak en önemli husus sizin borçlarınıza olan hassasiyetinizdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.