Dolar 31,0325
Euro 33,7356
Altın 2.026,51
BİST 9.365,04
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 14°C
Pts 12°C

Tedavülde Kullanılan Güncel Dolar Banknotlar  Hangileri

Tedavülde Kullanılan Güncel Dolar Banknotlar  Hangileri
Aralık 22, 2023 5:27 am
2.083

Döviz kullanımlarında kullanılan paralar açısından Tedavülde kullanılan güncel dolar banknotlar hangileri, resimleri ile sizlere açıklama yapıyoruz.

1929 yılındaki Ekonomik Buhrandan bu yana tüm dünyada en değerli para birimi olarak hareket eden ABD doları dünya ticaretinde ödeme aracı olmaya devam ediyor. Öylesine değerli olması basımında da en büyük para olarak 100 dolarlık banknotu kullanıyor. Geçmiş yıllarda 10 Bin dolara kadar basımı yapılan dolarların basımı ise Merkez Bankası FED tarafından yapılıyor. Güncel olarak kullanılan Dolar Banknotlar  hakkında bilgi almak isteyenler için derleme yaptık.

Hangi ABD Doları Banknotlar Var

Güncel olarak ABD başta olmak üzere tüm dünyada kullanılan Dolar Banknotları şu şekilde;

  • 1 Dolar
  • 2 Dolar
  • 5 Dolar
  • 10 Dolar
  • 20 Dolar
  • 50 Dolar
  • 100 Dolar

Güncel olarak kullanılan banknotlar bunlar olsa da, ABD’nin basmış olduğu 10 bin dolar gibi paralar da geçerli. Hatta bu paralar koleksiyon özelliği taşıdığı için çok daha fazla tutarlara satışı yapılabilen banknotlar. Yani tedavülden kaldırılmış değildir.

1 Dolar

Piyasada 3 Farklı 100 Dolar Bulunuyor

Tedavülde kullanılan ve piyasada dolaşan üç farklı 100 dolar banknottan bahsetmek mümkündür. 100 Dolar FED tarafından 2013 yılından bu yana basılıyor. Bu tarih öncesi basılan iki çeşidi bulunuyor. Bunlara da yeni ve eski isimleri konulmuş.

2 Dolar

2 Dolar

Piyasada dolaşan 100 dolarlar farklı olması nedeniyle endişe yaratıyor ve özellikle döviz bürolarınca alınmak istenmiyor. Aslında bu bilgi kirliliğidir. Çünkü her ne kadar yenileri basılmış olsa da bunlarda kullanılmaktadır ve geçerlidir. FED yeni basımı yapmasına rağmen eskilerini de tedavülden kaldırma ihtiyacı duymamış. Dilerseniz değişim yapabiliyorsunuz ancak bu değişimi FED üzerinden yapmanız gerekiyor. Üstelik bu sadece 100 dolar için değil diğer basımı durdurulan 1000, 5000 ve 10000 dolar içinde aynı şartlar geçerlidir. Zaten güncel olarak 10 bin dolarınız varsa kendinizi zengin hissedebilirsiniz. Çünkü değerinin üstünde fiyatlar ile satışı mümkün oluyor.

5 Dolar

2 Dolar Piyasada Az Bulunuyor

2 Dolar banknotlarda piyasada az bulunan cinsinden. Bu yüzden görmeyen vatandaş sahte olduğu endişesine kapılıyor. Geçtiğimiz yıl basımına başlanan para çok sık kullanılmıyor. Ancak tedavülde olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

10 Dolar

ABD doları değerli bir para ve Amerikalılar bunlara çok daha fazla önem veriyor. Güncel olarak bizim 200 TL para birimimiz en büyük banknotumuz olmasına karşın yaklaşık 13 dolar alabiliyoruz. Türk Lirasının değer kaybını gözler önüne süren bu olay çok can yakıcı. Türkiye’de 50 ve 100 dolar banknotların eski sürümlerinde bazen vatandaşlar bozduramama gibi sorunlar yaşayabiliyor. Bu sorunları genelde döviz bürolarında yaşıyor olmaları olağan. Ancak bankalara götürmeniz halinde sorun olmayacak bir husus. Hatta bazıları internet üzerinden bozdurma ilanları ile de Türk Lirasına çevirebiliyor. Türkiye Merkez Bankası TL değişimi yaparken dolar ile ilgili bir alışveriş yapmamaktadır.

En Büyük Dolak 1 Milyon

En çok kullanılan para birimi ünvanını taşıyan Dolar’ın en büyük banknotu 1998 yılında prestij amaçlı olarak basılmıştır. Bu sebeple de seri üretim yapılmayan bu miktarın basımında sadece birkaç yüz adet basıldığı belirtiliyor. Para koleksiyonerleri tarafından kullanılan bu paraya ulaşmak imkansız gibi bir şey.

20 Dolar

Piyasada en fazla kullanılan para birimi 1,20,50 ve 100 Dolar. Bu paraları bankalardan çekebilirken ATM’lerden çekebileceğiniz banknotlarda 50 ile 100 dolar arasında değişiyor. Bu anlamda kullanılan en büyük para biriminin 100 dolar olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Tedavülden Kalkan Dolarlar

ABD Merkez Bankası FED yeni basım banknotlara yer vermesine rağmen tedavülden kaldırma işlemini pek yapmıyor. Fakat geçmişte kullanılan 500 ile 1000 dolarlık banknotlar kullanımdan kaldırılmış durumda. Nitekim bu dolarların kullanımına da ihtiyaç görünmüyor. Zira ABD’de para değerli olması nedeniyle yüksek tutarlarda basımına gerek görülmemiş.

50 Dolar

Bağımsız Ülkelerde Dolar Kullanıyor

Dolar para birimini dünyada kullanan onlarca ülke bulunuyor. Avustralya, Kanada, Hong Kong gibi ülkeler kendi dolar para birimlerini kullanmakta.

Ekonomik buhranda tüm dünya ülkelerine para yardımı yapması ABD’nin önünü açmış. Bu anlamda dünyaca en çok tanınan ve kullanılan para birimidir ve para piyasasındaki performans için de etkilidir. Uluslar arası Para Fonu ile Dünya Bankası da özellikle hibe verirken bu para biriminden verir. Öyle bir safhaya gelmiş ki ABD dolarını kullanan zenginlerin değerini ölçen bir Forbes’ten bahsetmek mümkün. Tüm bunların yanında dünyada bağımsız olmasına karşın ABD dolarını kullanmayı tercih eden ülkeler bulunuyor. Bunlardan bazıları;

100 Dolar

Zimbabve

Yüksek enflasyon Zimbabve’yi vurmuş ve kontrol edilemeyen bir enflasyondan bahsetmek mümkün. Bu sebeple kendi paraları değersiz haline gelmiş ve bir anlamda bu para biriminin kullanılmasına zorlanmıştır. Sonuçta da hükümet kendi para birimini durdurma kararı almış.

Kosta Rika

Ülkede yüksek enflasyon oluşmamasına karşın ulusal para birimi yanında doların kullanılmasına olanak sağlanmış. Ödemelerde de kesilen faturalar için yere para birimine eş değer dolar cinsinden kesilmesi devlet tarafından izin veriliyor.

Irak

Demokrasiyi getirdikleri Irak’ta bağımsız para birimi dinar olmasına karşın 2003 yılındaki işgalden sonra burada ABD doları kullanılmaya başlandı. Aradan yıllar geçmesine rağmen halen ticari işlemlerde halen dolar kullanılıyor.

Panama

Balboa ulusal para birimini de kullanıyor olmasına rağmen ticari alış verişlerde halen dolar kullanımı söz konusu. Bir anlamda Panama nın para politikasının olmadığını söylemek mümkün. Panama kanalının ABD’liler tarafından yapılması, uzun yıllar bunların kullanması ABD ile  iyi ilişkilere neden olmuş.

Bankalarda Dolar Hesabı

ABD dolarını kullanan onlarca ülkeden bahsetmek mümkün. Türkiye’de de serbest piyasada en çok alınan yatırım yapılan para birimlerinin başında geliyor. Son yıllarda dijital bankacılığın gelişmesi ile insanlar banknot almak yerine bankalarda açtıkları dolar hesapları üzerinden hareket ediyor. Bu anlamda daha güvenli bir işlem söz konusu olmuş.

Finans açısından önemli bir araç olan dolar Rusya’da bile kullanılan en büyük para birimlerinden Tedavülde kullanılan para birimleri ile değişikliklerin kontrolü güncel olarak internet üzerinden yapılabiliyor. Güncel olarak kullanılan ABD dolar banknotları için arama da yapabilirsiniz. Bu anlamda elinizde bulunan ABD dolarını da kontrol amaçlı olarak Google images üzerinden arama yapabilirsiniz.

buy generic levitra

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.