Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Paz 22°C
Pts 22°C
Sal 25°C
Çar 22°C

Yasal Takipte olanlara kredi veren bankalar

Yasal Takipte olanlara kredi veren bankalar
Aralık 14, 2023 5:36 am
1.622

Kişinin bankalara olan kredi ve kredi kartı borcundan dolayı uzun süre ödenmemesi nedeniyle yasal takip süreci başlatılır ve haciz icra ile borcun tahsil edilmesi yoluna gidilir. Bu aşamada bankalar bu konumda olanlara finans desteği vermekten uzak durur. Yine de ihtiyacı olan kişilerin aradığı husus yasal takipte olanlara kredi veren bankalar oluyor.

Yasal Takip Sürecinin Başlama Nedeni

Bankadan alınan borçların ve kredi kartı borçlarının ödenememesini takip ettiği üç aylık süre sonunda banka alacağını tahsil edebilmek için yasal takip sürecini başlatma yoluna gider. Bu sürecin başlamasında vekili avukatların dosyayı alması ile başlar ve son aşamada icra yoluyla alacak tahsil edilmeye çalışılır. Bu aşamayı gören tüketici bankalarda yasaklı konumuna gelir ve gereken finans desteğini alamaz. Aslında bu durum kişinin banka dışında kredi arayışlarının yolunu açıyor. Yasal olmayan borçlar alma arayışında olan kişinin ekonomik açıdan yaşadığı buhran bu durumlara bir anlamda zorluyor.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yasal takibe düşen ancak paraya ihtiyacı olan büyük bir kesim bulunuyor. Bu kesimler özellikle bana hangi banka kredi verir arayışında. Muhtemel kredi alabilme imkanının olduğunu da bilmek gerekiyor. Yasal takip ve sonrasında kişiye kırmızı çizgi yeme ya da sicili bozulma gibi bir anlam yükleniyor. Burada sicili bozulan kişi de krediler almaktan uzak kalıyor. Fakat son yıllarda borcunu ödeyemeyen ve hacizlik konumuna gelen buna rağmen halen kredi almaya çalışan sayısı gittikçe artıyor.

Geliriniz varsa, yasal takibe düşmüşseniz, borçlarınız çoksa ve her şeyden önemlisi siciliniz bozuksa bir ihtimal kredi alabileceğiniz bankalar başta özeller olmak üzere şunlar;

  • Aktifbank
  • Burganbank
  • Denizbank
  • Akbank
  • HSBC
  • İş Bankası
  • Halkbank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Kuveyt Türk

Özel bankalar borçları nedeniyle sicili bozulmuş kişilere bu anlamda daha çok yardımcı olabiliyor. Burada ipotek, kefil gibi hususlar ile daha yüksek faizden kredi verme yoluna giden banka bir anlamda sizlere de yardımcı oluyor.

Okuyun : Senetle Kredi Veren Factoring Şirketleri

Burganbank

Sicili bozuk olan ve kredi arayışında olan kişilerin tercihlerinden birisi olan Burgan Bank kredi kampanyaları düzenlerden farklı uygulamalara imza atıyor. Türkiye’de sınırlı sayıda şubesi olan banka müşteri potansiyelini de artırma çabası içerisinde diyebiliriz. Bu sebeple kişinin gelir durumlarına, mal varlığına ve gösterebileceğiniz kefiller nedeniyle sizlerin ihtiyacını karşılama yoluna gidebilecek bankalardan birisi. Tam anlamıyla ihtiyacınız olan tutarlarda olmasa da alternatif olarak şartlarınızı zorlayabileceğiniz bir alternatif yollarından birisi.

Akbank

Çok ilginçtir banka şubelerinin tahsis edemediği kredileri Akbank Direkt verebiliyor. Akbank şubelerinde hesabınız varsa ve internet bankacılığını kullanıyorsanız burada şubeden onay almasanız dahi Akbank Mobil Bankacılıktan kredi başvurusunu denemenizi önerebiliriz. Birden fazla kredisi olmasına karşın banka şubesinin vermediği ancak dijital krediden anında kullanım sağlayan kişilerden bahsetmek mümkün. Bu sebeple Akbank’tan siciliniz bozuk olsa dahi kredi başvurusu yapmanız anahtar olabilir.

Vakıfbank

Devlet Bankası Vakıfbank faiz olarak yüksek ve masraf olarak çok daha fazlasını sizden alan bir banka. Kredi pazarlamasında size sunduğu faiz oranlarının arkasında başka hikayelere rastlamanız mümkün. Hatta faizi düşük tutarak alınan kredilere iki kez hayat sigortası yaptığını da alınan şikayetlerden biliyoruz. Fakat yinede yasal takipte olup sicili bozuk olan kişilere kredi tahsisi yapabilecek bankalar arasında bulunuyor.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankasının ürünlerini çok kullanmama rağmen makale yazarı olarak benim en çok tuttuğum bankalar arasında bulunuyor. Önemli kampanyaları var. Ülke ekonomisini etkisi, ilaç gibi gelen dokunuşları mevcut. Devletin eli kolu konumundaki bankadan şartlarınız ne olursa olsun kredi başvurusu yapmanızda fayda olacağını düşünüyorum. Ziraat maaşını kendi bankasından almayanlara internet bankacılığından kredi başvurusu imkanı vermiyor. Bu sebeple başvurunuzu banka şubesinden yapmalısınız.

HSBC

Özel bankalar arasında müşteri potansiyeli yakalamaya çalışan bankalardan birisi de HSBC. Özellikle şube sayısı az olması nedeniyle kredi başvurularını internetten almayı tercih ediyor. Bu anlamda anlaşmalı olduğu bankalarla da işlem yapma ve ödeme olanağı sağlıyor. Güncel kredi faizleri 1,55 ile 2,09 arasında hareket eden bir ekonomiden bahsediyoruz. Burada bankada sizlerin talebi üzerine ipotekli yada kefilli olarak siciliniz bozuk olsa dahi kredi verme yoluna gidebilir.

Halkbank

Pandemi sürecinde temel ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında bulunan Halkbank kara listede olanlara finans desteği vermiyor. Ancak pandemi sürecinde destek veren sayılı bankalar arasında kendisine yer edindi. Bu sebeple sizinde siciliniz bozuksa alternatif olarak başvuru yapabileceğiniz devlet bankalarından birisi.

İş Bankası

Özel bir banka olmasına karşın İş Bankası sizlere çok mesafe koyan bankalardan birisi. Nedendir bilinmez sizlerde dikkat etmişseniz medyada reklamlarına da az rastlanıyor. Bankanın kendisinde bir açıklama olmamasına karşın piyasada sicili bozuk olanlara destek verdiği yönünde haberlerde mevcut. Ancak bu durumu açıklığa kavuşturmak için bankaya kredi başvurusu yapmanız gerekecektir.

Kuveyt Türk Bankası

Katılım bankası Kuveyt Türk kredi kullanımlarında sizlere direk nakit vermiyor. Fakat farklı bir bakış açısı olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle ihtiyaçların giderilmesinde finans desteğini alabileceğiniz yerlerden birisi de Kuveyt Türk Bankası.

Denizbank

Kredi alımlarında hesaplamalarına bakarsanız diğer bankalara göre çok daha yüksek tutarda faiz sunan bir banka olduğunu görebilirsiniz. Bu durum zaman zaman değişse de yurtdışı sermayeli olarak sicili bozuk olan yasal takipteki kişilere ipotek ve kefil ile kredi verebilecek bankalardan birisidir. Bu anlamda alamasanız dahi başvuru yapmakta fayda olacak bir alternatif.

Aktifbank

Türkiye’de Passolig kartı ile gündeme gelen ve milyonlarca kişiyi kart sahibi yapan Aktifbank şube sayısı ile az bir banka. Ancak kredi tahsisi yapmak için önemli adımlar atmış bir banka. Passolig sayesinde de kredi alabilen bir çok sicili bozuk olan kişiden bahsetmek mümkün. Bunun için değerlendirmeye aldığınız bankalar arasına Aktifbank’ı da alabilirsiniz.

Kredi Alımları Yasal Mevzuatlar Dahilinde Yapılıyor

Kredi başvurusu kadar alımı, kullanımı, ödemesi ve tahsilatları yasal mevzuatlar eşliğinde yapılabilen bir husus. Burada bankanın olduğu kadar tüketici olarak sizlerin de hakkı bulunuyor. Bu gibi durumlara şeffaflık kazanmak adına son olarak 2014 yılında Tüketici Kanunu çıkarıldı. Bunun yanında bankalarda BDDK kuralları gereği hareket etmek zorunda. Bu sebeple yasal takipte olan ya da sicili bozuk olan diğer değişle kırmızı kalem yemiş kişilerin kredi almaları yasal mevzuatlar dahilinde yapılmaktadır. Bu sebeple öncelikli olarak muhataplarınız banka şubeleridir ve başvuru ile diğer koşullarda netlik buralardan sağlanır.

Kredi Alımlarında Dikkat

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar listesi ve diğer hususlarda bir çok internet sitesi bilgisine ulaşabilirsiniz. Hatta bir çok kuruluş kredini ben çekeyim taksitlerini siz ödeyen, komisyonla kredi çıkarılır, yasal takipte olan kişilere anında kredi gibi reklamlar ile müşteri toplayan bir çok kuruluş bulunuyor. Bu aşamada güvenli olan, gerçekten kredi çıkartan kişiler ve kişilikleri de bulmak zor. Nitekim medyaya yansıyan dolandırıcılık haberleri de bunlardan kaynaklanıyor. Maddi açıdan ihtiyacınız olduğu dönemde daha çok mağdur olmamak adına tüketici olarak doğru adımlar atmak gerekiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.