Dolar 31,0316
Euro 33,7115
Altın 2.026,49
BİST 9.312,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 14°C
Pts 12°C

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri (factoring)

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri (factoring)
Aralık 22, 2023 4:55 am
2.015

Nakit paraya ihtiyacın karşılanmasında en önemli husus kredi olurken senetle kredi veren faktoring şirketleri de ön plana çıkmaktadır. Sizlere ayrıntıları açıklıyoruz.

Bankalardan kredi ürünü alamayan bireysel kişiler ve kurumsal şirketler doğal olarak farklı alternatif yolları üretmeye başlar. Bunlardan birisi olarak faktoring şirketleridir. Bu şirketler kişilere senetle kredi veren güvenilir Faktoring şirketleri olmalıdır. Doğru adresi bulmak adına birkaç ipucunu sizlere vermek istedik.

Senetle Kredi Neden Faktoring Şirketlerinden Hizmet Almalı

Bankalar sizin teknik sebepleriniz nedeniyle sizlere kredi taleplerinize olumlu yanıt veremezler. Bunların başında kredi yasaklısı olmanız, yasal takibe düşmüş olmanız, kredi notuzun olmaması gibi birden fazla sebep sıralanabilir. Bu aşamada farklı bir alternatif yol olarak düşündüğünüz Faktoring şirketleri sizlerin yasal olarak borç para alabileceğiniz yerlerdir. Bu nedenle ilk alternatif olarak görülür. Fakat kişi ve kurumların bakış açısı farklıdır.

senetle kredi veren

Burada bir Faktoring’ten nakit para alabilmeniz için bir mal veya hizmet satışı sonrası faturalı olan, vadesi bulunan alacaklarınızın başka bir faktoring şirketine temlik ettirmeniz ile komisyon karşılığı alacağınız hizmettir. Bankalardan alacağınız kredilerle de karıştırılmamalıdır. Faturanız ve çekiniz yoksa kredi alınması söz konusu değildir.

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketlerine Ulaşım

Büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye’de tüm şehirlerde Faktoringlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Senetle kredi tahsisi denilirken burada tefecilerden bahsedilmiyor. Bu şirketler tamamen kayıtlı ve yasal olarak hizmet eden firmalardır. Bu mecralarda elinizdeki mevcut olan faturalı çekleriniz, senetleriniz belli komisyon karşılığında kredi diğer adıyla borç para verme yoluyla işlem görüyor. Bu anlamda piyasada onlarca firmanın olduğunu, azımsanmaması gerektiğini de belirtmek gerekiyor. Bizlerin ayrıca söylemek istediği faktoring firmalarının tefecilerle karıştırılmaması yönündedir.

Tefecilerle Faktoring Şirketlerini Karıştırmayın

Tefecilik yapmak suçtur. Buna rağmen bu tür kişilerden para alma yoluna gidenler günümüzde de mevcut. Fakat zor durumda kalan kişileri kendi ağlarına düşürerek yüksek faiz oranı ile kişiye kısa vadeli paralar verir. Yani 10 bin lira almışsanız bile sizden 20 – 25 bin lira gibi uçuk paralar istenebilir. Bu durumda hakkınızı da arayamaz hale gelebilirsiniz. Bu sebeple tefecilerden uzak durmak herkesin yararına olan bir işlemdir.

Faktoring şirketlerinden bireysel ve kurumsal olarak iki farklı yöntem ile borç para alınabilir. Bireysel olarak başvurular pek sıcak bakılmasa da kurumsal olarak yaptığınız başvurular faktoringler için daha değerlidir. Bu manada olumlu yanıt alabilmek için kurumsal olmak çok daha avantajlıdır. Arayışlar internet üzerinden yoğunluk kazanır. Burada reklamlar ile ilk sıralarda çıkan şirketler ile başvuru yapacağınız mecrayı sorgulamak zorunda kalırsınız. Sonuçta güvenilir yerlerden başvuru yapmak doğal olanıdır.

Faktoring Şirketlerinin Kuruluşundaki Mevzuat

Faktoring şirketlerinin oluşturduğu Finansal Kurumlar Birliği ile güç oluşturmuş durumdadır. Finansal kiralama başta olmak üzere, Faktoring, tasarruf finansman sözleşmeleri esaslarına göre hareket ederler. 21 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen ve 13.12.2012 tarihinde 28496 numara ile yayımlanan Resmi Gazete sonrası yürürlüğe giren Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu’na göre kurulurlar ve bu mevzuat çerçevesinde hizmet verirler. Yani tamamen yasaldır.

senetle kredi veren yerler

Faktoring Şirketleri Güvenilir mi?

Senetle kredi almanın yolu olan Faktoring Şirketleri kuruluş izni alması ve bununla birlikte faaliyet izni alması esastır. Burada izin verilen faktoringler için faaliyet izinleri ayrıca Resmi Gazete’de yayımlanırlar. Eğer firmanın faaliyet izni yoksa şirket kuruluşu da iptal edilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bu firmalara gerekli denetim sağlar. Bu anlamda çalışmak istediğiniz şirketi sorgulamak ve yasal olup olmadığını öğrenebilmek için BDDK liste yayınlamıştır. Buradan giriş yaparak Türkiye’de faaliyette bulunan ve çalışma izni bulunan tüm Faktoring Şirketlerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Güncel olarak 54 aktif faaliyette şirket bulunurken faaliyet iptal edilen şirket sayısı da 63 tür. Bu sayfada hepsini listelemeniz de mümkündür.

Her İlde Şubeleri Olabilir

İller bazında sizin faaliyet gösterdiğiniz şehre göre de arama yapmak isteyebilirsiniz. İnternette bu tür firmalara ulaşım sağlamanız mümkün. Ancak ulaştığınız firmanın güvenilir olup olmadığı mutlaka BDDK üzerinde kontrol etmenizde fayda olacaktır. Çünkü bu şirketler kuruluşları ile Maliye Bakanlığına belli miktarlarda teminatlar yatırmak zorundadır. Bu teminatlar ile hakkınızı aramak için doğru adresi bulmak önem arz eder.

Türkiye’de bir çok önemli şirket ve holding ayrıca Fakroring hizmeti de vermektedir. Adı sıkça duyulan bazı büyük şirketleri şu şekilde sıralamak doğru olacaktır.

 • Fiba Faktroring A.Ş.
 • Garanti Faktroring A.Ş.
 • Halk Faktroring A.Ş.
 • İng Faktroring A.Ş.
 • MNG Faktroring A.Ş.
 • QNB Finansbank Faktroring A.Ş.
 • Şeker Faktroring A.Ş.
 • TEB Faktroring A.Ş.
 • Yapı Kredi Faktroring A.Ş.
 • Zorlu Faktroring A.Ş.
 • Global Faktoring A.Ş.
 • İstanbul Faktoring A.Ş.
 • Sümer Faktoring A.Ş.
 • Vakıf Faktoring A.Ş.
 • Yaşar Faktoring A.Ş.
 • Başer Faktoring A.Ş.
 • Akdeniz Faktoring A.Ş.
 • Anadolu Faktoring A.Ş.

Yapı Kredi Faktoring Şirketi

İthalat ve ihracat başta olmak üzere yurt içi işlemlerinde destek veren Yapı Kredi Faktoring Şirketi iletişim hattı 0 21 2371 99 99. Bu numaradan ulaşım sağlayarak çok daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İlerleyen süreçlerde tahsilat sorunları karşılaşma ihtimaline karşılık olarak banka sizlere garanti hizmeti sunuyor. Burada vadeli alacağınızı erken tahsil edilmesinde önemli bir hizmet sunuyor. Burada vadeyi bekleyip, alacağınla uğraşmak yerine komisyon karşılığı hizmet alıyorsunuz ve ayrıca zaman ile kaynak tasarrufta da etmiş oluyorsunuz.

Zorlu Faktoring A.Ş.

Türkiye’de faaliyette bulunan alıcı satıcı ve faktoring şirketi arasında yapılan bir işlem. Burada faturanıza bağlı olan alacak temliki ile Zorlu tarafıdan temlik alınması yoluna gidilir. Bu durum sözleşmeye dayalı alacak temliki için de geçerli. Genel merkezi Şişli İstanbulda. Esentepe Mahallesi,  Büyükdere Caddesi, No 199 adresinde bulunuyor. İletişim numarası ise 0212 317 73 00.

Göründüğü gibi Türkiye’nin finansal lokomotifi konumundaki bir çok banka gerçek ve tüzel kişiliklere foktoring hizmeti vermektedir. Yani tamamen yasal olarak hareket ederler ve sizlerin faturalı konumundaki senetleriniz ve çekleriniz için finansal destek sağlarlar. Bu destek karşılığı da komisyonlarını alırlar.

Bu tür şirketlerin bir avantajı da vadeli alacaklarınızın vadesidir. Bu vade sonrası alacağınızı tahsil edememe gibi bir ihtimalde olabilir. Bu ihtimali göz ardı etmek için alacağınızı bir şirket üzerinden temlik etme yoluna gidebilirsiniz. Yine bu vade sırasında paranızın değer kaybetmesi de sizin dezavantajınız olarak görülebilir. Burada erken alacağınız tahsilat ile yapacağınız yatırımlar sayesinde çok daha fazlasını kazanacağınızı da düşünerek bir faktoring şirketi ile anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

Yurtiçinde Faktoring Şirketlerinin İşleyişi

Burada satıcı, alıcı ve faktoring üçgeni bulunur. Satıcı olarak kişi satmış olduğu mal ve hizmetlerden doğan alacaklarını faturası olması şartıyla firmaya devreder. Firma bu devir için gerekli başvuru sonrası koşulları inceler ve sonrasında da satıcıya teklifini yapar. Teklif sonrası satıcı komisyon bedelini, hizmeti, alacağını ve ücretlerini görür. Daha sonra satıcı ile firma bir faktoring sözleşmesi imzalar ve sözleşmenin nüshaları iki tarafta da kalır. Faktroring şirketi bu aşamadan sonra satıcıya ön ödemesini yapar ve sözleşme tarihinin gelmesini bekler. Bu tarihin gelmesi ile fatura bedeli alıcıdan tahsil edilerek kalan kısmı satıcıya ödenir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.